Özgür Özel, Emekliye Yapılacak Zam İçin Rakam Verdi

17 milyonun üzerinde emekli, gözlerini yaklaşık bir ay sonra açıklanacak emekli zammına çevirmiş durumda.

Tüm emekliler için yüzdelik olarak yapılacak zamda en kritik nokta ise en düşük emekli maaşının kaç lira olarak belirleneceği. Halihazırda 10 bin TL olan uygulamanın, yasal düzenleme ile 12 bin 500 liraya çıkması beklenirken, CHP Genel Başkanı Özgür Özel bu duruma tepki göstererek yapılması gereken zam miktarını açıkladı.

“CHP İKTİDARINDA EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI ASGARİ ÜCRET OLACAK”

Özel, iktidarın çalışanlar için belirlediği minimum ücretin altını emeklilere veremeyeceğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“İlk seçim vaadimiz olarak da açıkladım, emekli maaşı asgari ücretin altında olamaz. Yasal düzenleme ile bunun belirlenmesi gerekiyor. Türkiye’de nasıl çalışanlar için asgari ücret düzenlemesi varsa, emekliler için de bu şekilde bir zorunluluk olmalı. En düşük emekli maaşı asgari ücret olacak.

“PARA VAR AMA EMEKLİYE YOK!”

Bu sefer hemen “Bütçe” tartışmaları başlıyor. Erdoğan dedi ki asgari ücret yapmamız için 680 milyar lira para lazım denildi. Standart cevabı söyleyelim. O Para var, Erdoğan’ın geçen yıl affettiği toplam vergi, çok büyük şirketlerden kesinleşmiş vergilerden yapılan af 660 milyar liraydı.

Bu bir tercih, Erdoğan yani bugünkü hükümet o parayı zengin müteahhitlere verdi, ben olsam emekliye verirdim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir