Ege Üniversitesi Uluslararası Turan Film Festivali gün sayıyor

Ege Üniversitesi ile Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) iş birliğinde 2-3 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek olan  “Uluslararası Turan Film Festivali”nin hazırlıkları tamamlandı. Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünün destekleri ile yapılan festival kapsamında Türk devletleri ve topluluklarından  sinema sanatçıları, yönetmenler ve yapımcılar Ege Üniversitesi ev sahipliğinde bir araya gelecek.

Türk Dünyası sinemasının uluslararası alanda görünürlüğünü artırmak ve Türk kültürünü sinema diliyle geniş kitlelere ulaştırmak amacıyla hayata geçirilen uluslararası sanat şölenine; 77 ülkeden bin 55 başvuru yapıldı. Festivale; Türkiye’den 158, Azerbaycan’dan 47, Kırgızistan’dan 31, Kazakistan’dan 21, Özbekistan’dan 15 ve Türkmenistan’dan 10 film katılım gösterdi.

İzmir yedinci sanata doyacak

TÜRKSOY’a üye ülkelerden seçkin filmlerin özel gösterimlerinin yapılacağı uluslararası film yarışmasında; 3 söyleşi, 2 fotoğraf sergisi, 7 gösterim seçkisi, 1 resim sergisi, 1 konser, 1 dans gösterisi de gerçekleştirilecek. Yarışmaya katılan filmlere verilecek olan ödüllerden sonra; Yaşam Boyu Başarı Ödülü, Sinema Sanatına Katkı Ödülü, İnsani Değerlere Katkı Ödülü, Toplumsal Duyarlılık Ödülü, Kültürel Çeşitliliğe Katkı Ödülü, İnsan Haklarına Katkı Ödülü, Genç Yetenekler Ödülü, Teknoloji ve Sinema İlişkisi Ödülü, Kültürel Hafıza Ödülü, Kültürel Miras Ödülü verilecek. Özel Ödüller: Ege Üniversitesi Vefa Yılı Özel Ödülü, Türksoy Yunus Emre Özel Ödülü, Medya Özel Ödülü sahiplerini bulacak.

Ege Üniversitesinin başvurusu üzerine Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından “Uluslararası Turan Film Festivali” ismi ile patent altına alınan festival, “Kızılelma” teması ile gerçekleştirilecek.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir